Logo konkursu „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to komunikat skierowany do określonej grupy odbiorców. Jest narzędziem marketingowym wykorzystywanym do budowania wizerunku przedsięwzięcia i jego uczestników: lokalnych przedsiębiorstw sektora MSP, współorganizatorów czy sponsorów. Jego wykorzystanie, poprzez wzbudzanie pozytywnych emocji i skojarzeń, ma na celu wzrost atrakcyjności oraz renomy oznaczanych nim podmiotów. Wraz z systemem identyfikacji wizualnej i określonymi zachowaniami wypływającymi z filozofii konkursu – ma budować jego silną markę.
Decyzją Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 października 2013 roku, znakowi towarowemu słowno-graficznemu: „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości”, którego właścicielem jest Powiat Gnieźnieński, udzielone zostało: Prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny: „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” nr 262831. Zgłoszenie znaku zostało dokonane w dniu 9 lipca 2012 roku, a 8 lipca 2022 roku prawo ochronne na znak zostało przedłużone na kolejny, 10-letni okres.
Znak został zastrzeżony w dwóch klasach towarowych Międzynarodowej klasyfikacji towarów i usług (tzw. klasyfikacji nicejskiej): 35 - reklama, zarządzanie w działalności gospodarczej, administrowanie działalności gospodarczej, prace biurowe i 41 - nauczanie, kształcenie, rozrywka, działalność sportowa i kulturalna. Wybór klas został podyktowany zakresem realizacji działań, przy których wykorzystywane jest logo konkursu. Ponadto, ze względu na występowanie elementów graficznych w znaku (stylizowany, czarny orzeł w koronie z tarczą), logo konkursu zostało również opisane zgodnie z Międzynarodową klasyfikacją elementów obrazowych znaków towarowych (tzw. klasyfikacją wiedeńską).
Logo konkursu jest znakiem prawnie chronionym, dzięki czemu nie może być używane bez zgody właściciela, ani w jakikolwiek sposób przerabiane czy modyfikowane. Udzielone prawo ochronne, chroni nie tylko samo logo konkursu, ale i jego reputację, a także pozwala na łatwiejsze dochodzenie ewentualnych roszczeń wobec osób naruszających prawo ochronne znaku.