Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Wtorek, 19 czerwiec 2018
orzel

Innowacja, otwartość na klienta i wykwalifikowana kadra, czyli krótki przepis na sukces firmy Inter-Lers sp. z o.o

Powrót
 Ryszard Stolarz – właściciel firmy Inter-Lers sp. z o. o., dwukrotny zdobywca tytułu: Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości w kategoriach: innowator (w VII edycji) oraz małe przedsiębiorstwo (w VIII edycji) Rozmowa z panem Ryszardem Stolarzem, właścicielem firmy Inter-Lers sp. z o.o., podwójnym laureatem konkursu – w VII edycji w kategorii „innowator” oraz w VIII edycji w kategorii „małe przedsiębiorstwo”.

Firma Inter-Lers działa na rynku od 2004 roku i jest producentem prefabrykowanych konstrukcji drewnianych w systemie MiTek. Czy może Pan przybliżyć czytelnikom naszego portalu na czym konkretnie polega ten proces produkcji?

Proces produkcji jest dość złożony i znacznie różni się od znanej wszystkim metody tradycyjnej. Z pomocą przychodzi nam jednak nowoczesna technika. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu RoofCon/TrussCon nie ma dla nas większego znaczenia, na jakim typie budynku pracujemy. Może być to zarówno niewielki dom jednorodzinny, jak i wielkopowierzchniowy obiekt inwentarski czy magazynowy. Posiadamy także szereg zautomatyzowanych maszyn, które dbają o najwyższą jakość i precyzję prefabrykatów, jednocześnie mocno usprawniając nasze działania. Mówiąc jednak w dużym skrócie, proces produkcyjny wygląda następująco. Zaczynamy od zebrania wszystkich potrzebnych danych, czyli nie tylko wymiarów obiektu, ale także informacji o strefie śniegowej i wiatrowej, planowanym typie pokrycia, obciążeniach technologicznych itd. Na ich podstawie wykonujemy później projekt techniczny konstrukcji. W tym momencie jesteśmy też już w stanie przedstawić klientowi dokładne wyliczenia, jeśli chodzi o całkowity koszt realizacji. Odpowiednio przygotowane pliki projektowe przesyłane są na halę produkcyjną, gdzie wszystkie elementy są wycinane, a następnie łączone za pomocą kolczastych płytek, które dwustronnie wprasowuje się w tarcicę. W ten sposób uzyskujemy prefabrykaty, których wytrzymałość przewyższa nawet lite drewno. Wiązary transportujemy własnymi naczepami, przystosowanymi do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Wraz z nimi w Polskę udaje się jedna z naszych ekip montażowych, która całość konstrukcji montuje na budynku. Jak więc widać, w cały proces właściwie w ogóle nie angażujemy naszych klientów. Ich rola polega głównie na oglądaniu jak budynki , dosłownie w oczach, nabierają kształtów. No i oczywiście na zapłacie za usługę (śmiech).

W VII edycji konkursu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości, która odbyła się w 2013 roku firma Inter-Lers sp. z o.o. zdobyła najwyższy tytuł w kategorii innowator. Na czym więc polegają innowacyjne rozwiązania w Pana przedsiębiorstwie?

Bez wątpienia oferowane przez nas rozwiązania są innowacyjne i otwierają przed naszymi klientami nowe możliwości. Mówię tutaj przede wszystkim o systemie MiTek, czyli wspominanym wcześniej sposobie łączenia elementów za pomocą stalowych płytek z kolcami, które prasa hydrauliczna wciska w drewno, dając w ten sposób niezwykle wytrzymałe łączenie. Tak mocne, że szeroka na 30 metrów konstrukcja nie potrzebuje nawet słupów podporowych. Patent ten pierwszy raz znalazł zastosowanie już kilkadziesiąt lat temu w USA, gdzie jest on też obecnie najbardziej rozpowszechniony. Na nasz rynek trafił natomiast z krajów skandynawskich, gdzie jak wiadomo budowanie z drewna ma długie tradycje. Dzięki niemu możemy np. w ciągu 1-2 dni zbudować konstrukcję dachową średniej wielkości domu jednorodzinnego. Oszczędność czasu i pieniędzy będzie jeszcze większa, gdy zdecydujemy się na zastąpienie betonowego stropu dolnym pasem wiązara. Zyskujemy zresztą my wszyscy, ponieważ nasze rozwiązanie jest także proekologiczne – pozwala znacznie ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów drewnianych.

Dziś Pana przedsiębiorstwo jest znane w regionie, posiada ugruntowaną pozycję w branży konstrukcji dachowych. Na każdy sukces w biznesie trzeba jednak solidnie zapracować. Proszę powiedzieć jak to się stało, że Inter-Lers sp. z o.o. to dziś jedna z prężniej rozwijających się firm w powiecie gnieźnieńskim?

Faktycznie, jak większość lokalnych firm, zaczynaliśmy naszą działalność na zdecydowanie mniejszą skalę, inwestując z roku na rok w rozbudowę zakładu. Z pewnością jednym z milowych kroków było przejęcie niemieckiej firmy Cordes, która także specjalizowała się w konstrukcjach drewnianych. Obecnie nasze moce produkcyjne są kilkukrotnie wyższe, niż było to 10 lat temu, jednak cały czas nie możemy narzekać na brak pracy. Od początku ogromną uwagę przykładaliśmy do jakości naszych produktów. Rozumiemy, że tylko w ten sposób możemy spowodować, że kontrahent będzie zadowolony ze współpracy. Muszę powiedzieć, że obecnie bardzo duża część zleceń pochodzi właśnie od stałych klientów oraz osób, które trafiły do nas z polecenia, co bardzo cieszy. Sukces nie byłby jednak możliwy, gdyby nie fakt, że nasza oferta jest po prostu bardzo konkurencyjna. Wiadomo przecież, że każdy inwestor szuka rozwiązania optymalnego dla siebie i tak się składa, że bardzo często są to właśnie drewniane prefabrykaty od Inter – Lers (śmiech).

Skąd czerpiecie Państwo wiedzę na temat zapotrzebowania rynku, trendów budowlanych, poprawy jakości oferowanych produktów, czy wydajności procesów produkcyjnych w firmie?

Kluczem do sukcesu jest tutaj wykwalifikowana kadra pracownicza, która sama potrafi kreować pewnie zmiany wewnątrz firmy. Oczywiście staramy się także wsłuchiwać w głos naszych klientów, dopasowując ofertę do ich potrzeb. W pierwszych latach działalności chętnie korzystaliśmy z doświadczenia zagranicznych firm, działających w technologii MiTek. Zdaje się jednak, że teraz to my częściej stajemy się wzorem do naśladowania dla innych zakładów.

Czy oferta firmy Inter-Lers sp. z o.o. jest adresowana głównie do developerów oraz dużych inwestorów przemysłowych? Czy Państwa oferta jest również atrakcyjna dla klienta indywidualnego?

Dzięki poczynionym inwestycjom, nasza oferta jest obecnie skierowana do właściwie każdego typu klienta. W mijającym roku wykonaliśmy wiele prac dla klientów indywidualnych – czyli osób budujących lub modernizujących własne budynki. W najbliższych miesiącach, w związku z ruszającym właśnie naborem wniosków na modernizację gospodarstw rolnych, spodziewamy się natomiast zwiększonej ilości zapytań ze strony rolników. Jesteśmy na tę sytuację przygotowani, ponieważ budynki inwentarskie cały czas stanowią dla nas ważną część zamówień. Poza tym, w naszym portfolio znaleźć można wiele inwestycji na budynkach handlowych, halach magazynowych itp., a z mniej typowych prac wspomnieć można np. o budynkach sakralnych – w tym o kościele w Rogowie, który został zniszczony przez pożar w 2014 roku. To, że w tak krótkim czasie udało się ponownie udostępnić go dla wiernych, jest także po części naszym sukcesem.

Dach to ważny element budynku, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowników. Co by Pan poradził początkującemu inwestorowi prywatnemu, marzącemu o własnym domu, w zakresie doboru materiałów oraz rodzaju konstrukcji dachowej?

Obecnie rynek oferuje nam tak wiele różnych technologii, że z pewnością warto opierać się na opinii fachowców, którzy pracują w branży. Jeśli chodzi o samą konstrukcję dachu, poleciłbym przynajmniej rozważenie dwóch podstawowych rozwiązań, czyli konstrukcji tradycyjnej, oraz więźby prefabrykowanej. Każda osoba zgłaszająca się do naszej firmy może liczyć na darmowe przygotowanie projektu oraz kosztorysu, dzięki czemu łatwo będzie mogła porównać oba systemy i wybrać ten bardziej dopasowany do własnych potrzeb. Jeśli natomiast chodzi o dobór materiałów, to zdecydowanie nie dajmy się skusić na drewno mokre, nie posiadające znaku CE dla materiałów budowlanych. Nie mamy bowiem żadnej pewności, jak długo konstrukcja z niego zbudowana zachowa swoje właściwości. Dla własnego bezpieczeństwa oraz uniknięcia kosztownych remontów, lepiej wybrać tarcicę wysuszoną do wilgotności ok. 20% i oznaczoną odpowiednimi certyfikatami. Warto także zainteresować się kwestią gwarancji, jaką będzie nam w stanie zaproponować podwykonawca.

Po ponad 10 latach działalności firma ma na koncie wiele udanych realizacji, zdobyte nagrody i wyróżnienia, a także dobrą pozycję na rynku. Jakie są dalsze plany rozwoju firmy?

W ostatnich latach otworzyliśmy dwa oddziały techniczno-handlowe, które mieszczą się w Bydgoszczy oraz Poznaniu. Wybudowaliśmy także kolejną halę produkcyjną, magazyn drewna oraz zakupiliśmy nową linię produkcyjną wiązarów. Niedawno wzbogaciliśmy się natomiast o nowoczesny żuraw załadunkowy, który pomoże nam usprawnić logistykę wewnątrz zakładu. Nie mamy jednak zamiaru na tym poprzestać, dlatego cały czas planujemy kolejne inwestycje. Chcielibyśmy także poszerzyć grono naszych klientów, intensyfikując działania sprzedażowe na terenie całej Polski.

Wierzymy, że uda się spełnić wszystkie plany i zamierzenia. Życzymy wytrwałości w dążeniu do celu. Dziękujemy za rozmowę.

Bardzo dziękuję za życzenia i rozmowę.


 Inter - Lers sp. z o. o. - producent prefabrykowanych konstrukcji drewnianych  Inter - Lers sp. z o. o. - producent prefabrykowanych konstrukcji drewnianych  Inter - Lers sp. z o. o. - producent prefabrykowanych konstrukcji drewnianych

fot. archiwum Inter-Lers sp. z o. o.

 

Laureaci IX edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017"
AD Consulting Biuro Rachunkowe Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kursy i Szkolenia Anna Drejza
Alfatex sp. z o. o.
Apteka Starfarma (S2Pharmacy sp. z o. o.)
Auto Centrum Partner Renault Krystyna Sanok
Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Chem-Glas sp. z o. o. sp. k.
Complet Chmielewscy sp. j.
Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Wajm sp. j.
Gabis s. c. S. Gąsior, G. Gąsior, I. Gąsior
Hurtownia Agma-Rol Maciej Ogórkiewicz
Inter-Lers sp. z o. o.
Kancelaria Pośrednictwa i Obrotu Nieruchomościami EL-X Edyta Eliks
Karczma Czerwone Korale (F. H. U. „Wróblewski” Radosław Wróblewski)
La Dolce Vita Ristorante & Sila Restaurant (Deliciis sp. z o. o.)
Manufaktura tortów i ciast (Handel i usługi Katarzyna Bruch)
Modro sp. z o. o.
Nowel – Instalacje Elektryczne Henryk Nowaczyk
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
P. P. H. U. Lismar sp. z o. o.
P. P. H. U. Liwma Art Emilia Rychwalska
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Roltech Sławomir Kaczor
Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne Jerzy Zobel
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 61992
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno