Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Wtorek, 19 czerwiec 2018
orzel

Piękno w domu z firmą Altom

Powrót
Waldemar Żurowski - prezes zarządu przedsiębiorstwa Altom sp. z o.o. sp. k., złoty laureat konkursu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości Rozmowa z Panem Waldemarem Żurowskim prezesem zarządu przedsiębiorstwa Altom sp. z o.o. sp. k., złotym laureatem konkursu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości.

Firmy Altom nie trzeba specjalnie przedstawiać. To czołowy polski dystrybutor szkła, sztućców i porcelany z ponad 20-letnią tradycją handlową. Proszę powiedzieć jak doszło do powstania firmy – czy było to celowe biznesowe zamierzenie, czy raczej kwestia szczęśliwego zbiegu okoliczności, które idealnie wpisało się w koniunkturę na ówczesnym rynku?

Zaczęło się w 1989 roku od otwarcia malutkiego sklepiku detalicznego. Postanowiłem go otworzyć ponieważ wyposażając własne mieszkanie nie mogłem nigdzie kupić takich produktów jakich potrzebowałem. Zorientowałem się wtedy, że takich "potrzebujących" jak ja w tamtych czasach było więcej więc razem z kolegą przez kilka lat z powodzeniem prowadziliśmy sklepy. Jednak do sklepu trzeba było pozyskiwać towary. Jeżdżenie do każdego producenta z osobna było bardzo absorbujące i pochłaniało wiele czasu. Wtedy to zdecydowałem się otworzyć hurtownię, w której wszyscy okoliczni handlowcy mogliby dokonywać zakupów różnych produktów AGD w jednym miejscu. I tak, w 1991 roku powstała firma Altom. Tak więc istniejemy ponad dwie dekady i mamy 25 lat doświadczenia w handlu na polskim rynku niezmechanizowanego AGD , czyli tzw. AGD bez wtyczki. Była to odpowiedź na potrzeby rynku. W Polsce, w latach 90-tych rozpoczęła się ekspansja kapitalizmu. To był dobry okres do rozwoju , w którym prywatne firmy wyrastały jak grzyby po deszczu. Dzisiaj stanowimy czołówkę największych firm dystrybucyjnych w branży niezmechanizowanego AGD w Polsce. Jesteśmy firmą rodzinną. Nad spójnością oferty i kolekcji czuwamy wspólnie z żoną Mariolą i córką Pauliną – mogę powiedzieć, że tworzymy bardzo zgrane trio.

Firma Altom nie tylko promuje światowe marki, ale także tworzy specjalne linie produktów na wyłączność i jest rozpoznawana na rynku dzięki własnym markom. Z czego Państwo jesteście najbardziej dumni?

W pierwszych latach współpracowaliśmy tylko z polskimi producentami i dostawcami. Jednak borykając się z trudnościami w zaopatrzeniu oraz dość ubogą ówcześnie ofertą polskich producentów, którzy w tamtych latach przechodzili także różne przemiany organizacyjne i gospodarcze, po 1995 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, wprowadziliśmy pierwsze produkty importowane przez naszą firmę - wyroby szklane. Dziś jesteśmy liderem w Polsce w ofercie szkła stołowego - to ponad 30% naszej oferty. Dużą grupę stanowi porcelana. W ofercie mamy także sztućce, garnki, patelnie, artykuły do sprzątania oraz upominki i dekoracje. Z biegiem lat uporządkowaliśmy ofertę i dzisiaj utrzymujemy około 7.000 produktów w ciągłej sprzedaży. To oferta która zaspokaja potrzeby specjalistycznego sklepu branżowego, dla którego mamy przeznaczone około 5 tysięcy pozycji. Kolejne towary to oferta dla hiper i supermarketów, delikatesów i dyskontów. Pewna wybrana grupa towarów oferowana jest dla rynku b2b. Nasi specjaliści i designerzy tworzą produkty przeznaczone także dla tej grupy odbiorców.
Przygodę z własnym projektowaniem rozpoczęliśmy już wiele lat temu. Czerpaliśmy wtedy inspiracje z wzorców amerykańskich, niemieckich czy też włoskich, uczyliśmy się jak projektować opakowania, wzory, kształty, kolekcje. Realia rynku wymusiły ten krok w naszym rozwoju. Zatrudniliśmy, projektantów, konstruktorów, inżynierów produktu i tak powstały pierwsze zaprojektowane przez nasz przedmioty i opakowania. Dzisiaj to spory i jeden z najważniejszych działów w naszej firmie. Tworzymy produkty i całe kolekcje pracując w dużej mierze nad konstrukcją i funkcjonalnością, pamiętając jednak, aby produkt i jego opakowanie, były ładne, modne i funkcjonalne. W końcu nasz claim to „piękno w domu” i chcemy być wierni temu na każdym kroku naszego rozwoju. Korzystamy także z niezależnych twórców, konstruktorów i designerów. Dziś mamy kilka własnych marek, znanych w całym kraju i uznanych przez konsumentów. Tworzymy i sprzedajemy towary dla domu i kuchni pod logo Altom Design, Valdinox czy chyba znany każdemu Świat Kubków. Tych ostatnich sprzedaliśmy w naszej karierze już chyba kilkadziesiąt milionów sztuk.
Naszą ideą jest równoważyć wszystkie kierunki rozwoju, tak więc i w projektowaniu i designie staramy się utrzymywać tę cechę. Około jednej trzeciej towarów z kolekcji Altom zaprojektowanych jest w naszym studiu projektowym, które nosi dumną nazwę Altom DESIGN STUDIO. Na produktach i opakowaniach można wtedy wyczytać „zaprojektowano w Altom Design Studio Gniezno, Polska”.
To gwarancja naszej jakości. Konstruktorzy i designerzy w Altom korzystają z najnowszych technologii, programów i urządzeń. Pracujemy na specjalnych projekcjach, które w technologii 3D już podczas rysowania czy konstruowania pokazują jak w rzeczywistości będzie wyglądał tworzony przedmiot. Całości dopełniają skanery 3D do szybkich zmian konstrukcji, czy drukarki 3D, aby zobaczyć i zatwierdzić nowość przed wdrożeniem do produkcji. Wiele z nich produkowanych jest w Polsce, u naszych krajowych producentów, np. w 2013 roku wprowadziliśmy 55 nowych dekoracji na porcelanie czy ponad 300 upominków. Co miesiąc wprowadzamy 30 nowych produktów. Kolejne 30% oferty to produkty światowych marek, które reprezentujemy w Polsce np. Royal Leerdam, Tontarelli czy Bormioli Rocco, zaś pozostałą część oferty stanowią polscy producenci. To głównie nowe zakłady, fabryki i marki, albo też ci, którzy przetrwali okres transformacji i dziś produkują wspaniałe towary Made in Poland.

Jednym ze stałych wydarzeń w kalendarzu imprez branży AGD są targi organizowane przez firmę Altom. Na czym one polegają i kto może w nich uczestniczyć?

Dla naszych klientów organizujemy m. in. własne wystawy, targi czy dni handlowe. Systematycznie planowane spotkania biznesowe, promocje i programy lojalnościowe to najlepsze okazje do rozmów o współpracy, wymiany poglądów nt. rynku, oferty czy naszej firmy. Wtedy jesteśmy najbardziej aktywni, aby maksymalnie efektywnie wykorzystać ten czas. Pokazujemy nasza kolekcję, nowości produktowe, najnowsze trendy w wyposażeniu wnętrz i dekoracji stołu, robimy warsztaty, na których można poznać właściwości oferowanych przez nas produktów. Prezentujemy rozwiązania merchandensingowe oraz inspiracje do ekspozycji produktów z Altom. Takie targi to nie tylko spotkania handlowe, to także czas rozwoju i nauki dla obu stron. Słuchamy i jesteśmy blisko klientów. W naszej filozofii i w motto firmy jest wyraźne nastawienie na klienta i jego potrzeby. Dążymy do długoterminowej współpracy z naszymi partnerami handlowymi. Podstawowym zadaniem naszych sprzedawców jest słuchać i rozwiązać problemy naszych partnerów, oczywiście te zależne od nas. Najważniejszym jest żeby nasze towary zyskały miejsce w sklepach i aprobatę konsumentów, przekłada się to na wyniki i zadowolenie nasze i naszych partnerów.

Gnieźnianie z pewnością nie mają problemu jak trafić do sklepu Altom. Gdzie poza Gnieznem można nabyć produkty firmowane przez Państwa firmę?

Naszą podstawową działalnością, jest projektowanie i dystrybucja hurtowa towarów niezmechanizowanego AGD. Aby dotrzeć do szerokiej rzeszy konsumentów powołaliśmy kilkudziesięcioosobową grupę przedstawicieli handlowych, którzy dzisiaj obsługują każde miejsce w kraju. Współpracujemy z około 2.000 sklepów branżowych dosłownie w całej Polsce. Nasze produkty także mocno reprezentowane są w sieciach hiper i supermarketów jak Selgros czy Auchan, a także w sklepach meblowych np. Agata Meble czy nawet delikatesach Alma lub Piotr i Paweł. Dodatkowo, od wielu lat prowadzimy kilka własnych sklepów, aby badać i poznawać potrzeby konsumentów. Tylko tak można wiedzieć więcej i tworzyć lepiej. Od kilku miesięcy rozwijamy sieć specjalistycznych branżowych sklepów pod wspólnym logo AGDom. Teraz sieć liczy kilkadziesiąt sklepów, ale mamy plany, by w kolejnym roku było ich już więcej niż 100. Nasze towary cieszą się powodzeniem także poza Polską, prowadzimy i rozwijamy sprzedaż eksportową m. in. do Czech, Słowacji, Łotwy, Litwy i Estonii, na Węgry czy do Finlandii. Także rynek niemiecki zainteresował się naszymi kolekcjami. Działamy również na rynku business to business, tworząc produkty na potrzeby różnych akcji promocyjnych czy do programów lojalnościowych w różnych branżach. Prowadzimy sklep internetowy oraz rozwijamy ten rodzaj sprzedaży także poprzez sieć partnerską. To bardzo nowoczesne narzędzie które stworzyliśmy właśnie na potrzeby rozwoju sprzedaży internetowej. To taki multisklep AGD, któremu indywidualizmu nadają prowadzący czyli nasi partnerzy biznesowi.

Altom to uznany partner na lokalnym rynku, trzykrotny laureat w konkursie Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości – i tym samym złoty laureat konkursu. W roku 2013 po raz pierwszy zasiadł Pan w kapitule konkursu, tym razem nie Pańska firma podlegała ocenie, ale to Pan osobiście dokonywał oceny kandydatów do tej nagrody. Jakie są Pana spostrzeżenia i odczucia z tym związane?

To zaszczyt, ale też i odpowiedzialność zasiadać w kapitule konkursu. Do bycia ocenianym przywykłem, ponieważ to dzieje się permanentnie. Od lat firma, którą prowadzę jest poddawana nieustannej ocenie, nie tylko w różnego rodzaju konkursach czy plebiscytach - weryfikuje nas rynek, klient i konkurencja. Oceniać branżę, z uwagi na wiedzę i doświadczenie także jest łatwiej. W tym konkursie zetknąłem się z nowym doświadczeniem. Podczas jednej czy dwóch wizyt u konkursowiczów oraz na podstawie udostępnionych materiałów, a także własnej wiedzy i doświadczenia należy wybrać najlepszych. To ogromnie stresujące i odpowiedzialne, ale też przyjemne i nobilitujące. W Kapitule zetknąłem się z dużą wiedzą i kompetencją, prace i oceny wywoływały emocje, dyskusje i rozważania. Liczę, że w tej edycji wybraliśmy najlepszych z kandydatów, czas pokaże czy nasze wybory były słuszne. Szkoda tylko, że część firm i ich właścicieli którzy z powodzeniem mogliby kandydować, dość niechętnie i z rezerwą podchodzą do tego rodzaju konkursów. To przecież wielka promocja.

Mówi się, że nie tylko pracą człowiek żyje. Firma wspiera Klub Sportowy Altom, sam jest Pan członkiem tego klubu, prowadzi zdrowy i aktywny tryb życia. Czy znajduje Pan czas na jeszcze inne, dodatkowe hobby i zainteresowania?

Klub Sportowy Altom powstał w 2002 roku. Inicjatorem jego powołania jest Andrzej Krzyścin, który od początku jest także prezesem naszego klubu. To barwna i czołowa postać w polskich i światowych biegach długodystansowych, wielokrotny zwycięzca i medalista biegów maratońskich na całym świecie. Klub powstał z pasji i miłości do ruchu, sportu, biegania, po to by propagować zdrowy styl życia.
Klub zrzesza biegaczy amatorów i profesjonalistów. Jest organizatorem Biegu Europejskiego, który jest cykliczną imprezą sportową z trasą przebiegającą ulicami miasta Gniezna. Organizowany przez kolejne lata Bieg Europejski zyskał spore grono sympatyków wśród klubów sportowych i indywidualnych biegaczy. Udział światowej klasy zawodników i gości specjalnych dodaje prestiżu organizowanej imprezie i przyciąga tłumy miłośników ulicznego biegania. Klub współorganizuje także Bieg Lechitów - to najstarszy w Polsce bieg uliczny. Zawodników naszego klubu można zobaczyć niemalże na każdych biegach długodystansowych, zarówno rangi mistrzowskiej, jak też tych towarzyskich czy charytatywnych. Biegamy po całym świecie.
Co najważniejsze, w początku tego wieku, gdy pojawialiśmy się na ulicy w koszulkach i obcisłych leginsach wzbudzaliśmy nieraz salwy śmiechu i zdziwienia, a po kilkunastu latach o każdej porze dnia i nocy widzimy biegających gnieźnian po parkach, skwerach i ulicach. Polska i Gniezno szczególnie są ewenementem na skalę światową, jak w szybkim czasie społeczeństwo dostrzegło potrzebę ruchu i zdrowego stylu życia.
Sport uczy pokory, dyscypliny, terminowości, gry zespołowej - to wszystko wykorzystujemy z powodzeniem w biznesie.
Ja odpoczywam aktywnie, oprócz biegania, bardzo lubię długie wycieczki rowerowe, to druga pasja sportowa. Lato uzupełnia pływanie kajakiem i łódką, a zima to narty.
Spokój i kontakt z naturą – to mój sposób na ładowanie baterii, żeby po chwili relaksu wrócić z czystą głową i nowymi pomysłami do kolejnych wyzwań zawodowych.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszego rozwoju własnych pasji oraz zawodowych zamierzeń.

 Altom sp. z o.o. sp. k. - Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości  Altom sp. z o.o. sp. k. - Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości
Laureaci IX edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017"
AD Consulting Biuro Rachunkowe Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kursy i Szkolenia Anna Drejza
Alfatex sp. z o. o.
Apteka Starfarma (S2Pharmacy sp. z o. o.)
Auto Centrum Partner Renault Krystyna Sanok
Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Chem-Glas sp. z o. o. sp. k.
Complet Chmielewscy sp. j.
Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Wajm sp. j.
Gabis s. c. S. Gąsior, G. Gąsior, I. Gąsior
Hurtownia Agma-Rol Maciej Ogórkiewicz
Inter-Lers sp. z o. o.
Kancelaria Pośrednictwa i Obrotu Nieruchomościami EL-X Edyta Eliks
Karczma Czerwone Korale (F. H. U. „Wróblewski” Radosław Wróblewski)
La Dolce Vita Ristorante & Sila Restaurant (Deliciis sp. z o. o.)
Manufaktura tortów i ciast (Handel i usługi Katarzyna Bruch)
Modro sp. z o. o.
Nowel – Instalacje Elektryczne Henryk Nowaczyk
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
P. P. H. U. Lismar sp. z o. o.
P. P. H. U. Liwma Art Emilia Rychwalska
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Roltech Sławomir Kaczor
Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne Jerzy Zobel
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 61992
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno