Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Wtorek, 19 czerwiec 2018
orzel

Rozmowa z Panem Zbigniewem Labon

Powrót
Zbigniew Labon - dyrektor firmy Vetra sp. z o.o., podwójny laureat konkursu w kategorii 'małe przedsiebiorstwo' (w VI edycji) oraz 'innowator' (w VII edycji) Rozmowa z Panem Zbigniewem Labon Dyrektorem firmy Vetra sp. z o.o. , podwójnym laureatem konkursu w kategorii ‘małe przedsiębiorstwo’ ( w IV edycji) oraz ‘innowator’ (w VII edycji).

Firma Vetra sp. z o.o. już od ponad 20 lat działa na rynku, realizuje bardzo duże projekty w zakresie produkcji systemów dostępu do elewacji budynków wielko powierzchniowych oraz dźwigników i wyciągów towarowych, a mimo to Państwa firma nadal jest mało znana na lokalnym rynku. Kto jest adresatem oferty firmy Vetra sp. z o.o.?

Głównym produktem Vetry są podesty wiszące, przeznaczone do obsługi wysokich obiektów. Na rynku przemysłowym swoją ofertę kierujemy do energetyki zawodowej, zapewniając dostęp do kominów, chłodni kominowych oraz wnętrza kotłów. Naszymi klientami są więc elektrownie oraz przedsiębiorstwa zajmujące się budową i remontami tych obiektów. Podesty wiszące są również stosowane w budownictwie ogólnym, służą głownie do konserwacji i napraw elewacji wysokich budynków biurowych oraz hoteli. Adresatami naszych ofert są biura architektoniczne i projektowe oraz generalni wykonawcy jak i firmy elewacyjne. Z tych względów nasza działalność jest widoczna w elektrowniach oraz dużych miastach, głównie w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, a w nieco mniejszym stopniu w Łodzi, Poznaniu, Katowicach.

W ostatnich latach firma dostarczyła innowacyjne systemy dostępu do elewacji dla najwyższych budynków w Polsce. Czy może Pan wymienić najbardziej spektakularne realizacje firmy Vetra sp. z o.o. ?

Jedną z naszych pierwszych realizacji był podest wiszący do remontu oraz montażu anten na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pałac ciągle jest najwyższym budynkiem w Polsce (237m). W późniejszych latach instalowaliśmy na stałe podesty na budynkach Warsaw Trade Tower (208m, dawniej Warszawskie Centrum Daewoo), Złote Tarasy (kontrakt o największej wartości w historii firmy), Sky Tower we Wrocławiu (212m), Złota 44 w Warszawie (192m). Podesty przeznaczone do remontu kominów osiągają wysokości do 300m. Paradoksalnie wysokość podnoszenia nie jest najtrudniejszym problemem podczas projektowania; więcej problemów stwarza odchylenie elewacji od pionu, szczególnie na chłodniach kominowych o zarysie hiperboloidalnym.

Zakres usług Państwa firmy obejmuje uzgodnienia wstępne, projektowanie, wytwarzanie, dostawę i montaż z uruchomieniem. A jak wygląda serwis tych urządzeń?

Serwis jest z reguły wpisany w kontrakty na dostawę urządzeń. Obecnie inwestorzy wymagają okresów gwarancyjnych trwających nawet 10 lat i w tym czasie jesteśmy zobowiązani do świadczenia serwisu. W polityce firmy traktujemy usługi serwisowe jako istotne zwiększenie wartości sprzedaży, ale przede wszystkim jako gromadzenie doświadczeń eksploatacyjnych, pozwalających na istotne wydłużenie trwałości urządzeń. W sensie marketingowym prowadzenie serwisu jest przedłużeniem kontaktu z klientem a tym samym źródłem referencji na przyszłość.

Ale wróćmy do początku procesu produkcji, do etapu projektowania. Biorąc pod uwagę nietypowość i wysoce zindywidualizowane podejście do każdego zlecenia rozumiem, że Państwa rozwiązania są konsultowane z inwestorem już na etapie powstawania projektu architektonicznego budynku, zgadza się?

Przebieg projektowania jest zależny od przeznaczenia urządzenia. Maszyny przeznaczone do pracy w przemyśle muszą mieć zgodne z oczekiwaniem użytkownika parametry techniczne oraz odpowiednią kompletację. Ważna jest również ich funkcjonalność. Niektórzy odbiorcy maja dodatkowe wymagania jakościowe i dla nich wytwarzanie przebiega w certyfikowanych systemach, np. ISO 9000 lub EN 1090.
Z kolei systemy dostępu do elewacji i asekuracji przed upadkiem, przeznaczone na stałe wyposażenie budynków, konsultowane są już z architektami na wczesnym etapie projektowania tych obiektów. Oprócz parametrów technicznych istotna jest estetyka maszyn i instalacji, np. kształt dopasowany do architektury oraz kolor. Zdarza się, że z chwilą wyboru naszej oferty przez wykonawcę, założenia są modyfikowane i projekt trzeba przygotować na nowo.

Czy macie Państwo jakąkolwiek konkurencję w kraju ? Czy ofertę swoją kierujecie również na rynki zagraniczne?

Pracując na otwartym, unijnym rynku, konkurujemy głównie z firmami europejskimi i to zarówno w Polsce jak i za granicą. Od kilku lat dostarczamy podesty wiszące za granicę, początkowo wyposażaliśmy elektrownie budowane przez polskie firmy w Danii i Austrii, ostatnio jesteśmy dostawcą firmy Alstom dla Elektrowni w Czechach i Słowenii.

Czym dla Państwu są takie nagrody jak „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości”?

Każda nagroda sprawia nam satysfakcję, ale „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” jest nagrodą szczególną. Zarówno Zarząd jak i cała Załoga przyjmują ją z dumą jako uznanie najbliższego otoczenia dla naszych osiągnięć, tym bardziej, że nie można go po prostu kupić, jak wielu innych tzw. „europejskich” nagród.

Czego można życzyć Państwa firmie na kolejne co najmniej 20 lat działalności?

Jak wszyscy przedsiębiorcy minimalistycznie marzymy o tym aby w przyszłości warunki prowadzenia działalności gospodarczej nie pogarszały się. W stabilnym otoczeniu można systematycznie podnosić jakość produktów i usług oraz sprawność przedsiębiorstwa. Niemniej w każdej chwili jesteśmy gotowi, w razie rozwoju rynku, podjąć nowe wyzwania.

Trzymamy kciuki, aby to wszystko się spełniło i życzymy kolejnych udanych realizacji.

Dziękujemy za rozmowę.
Laureaci IX edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017"
AD Consulting Biuro Rachunkowe Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kursy i Szkolenia Anna Drejza
Alfatex sp. z o. o.
Apteka Starfarma (S2Pharmacy sp. z o. o.)
Auto Centrum Partner Renault Krystyna Sanok
Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Chem-Glas sp. z o. o. sp. k.
Complet Chmielewscy sp. j.
Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Wajm sp. j.
Gabis s. c. S. Gąsior, G. Gąsior, I. Gąsior
Hurtownia Agma-Rol Maciej Ogórkiewicz
Inter-Lers sp. z o. o.
Kancelaria Pośrednictwa i Obrotu Nieruchomościami EL-X Edyta Eliks
Karczma Czerwone Korale (F. H. U. „Wróblewski” Radosław Wróblewski)
La Dolce Vita Ristorante & Sila Restaurant (Deliciis sp. z o. o.)
Manufaktura tortów i ciast (Handel i usługi Katarzyna Bruch)
Modro sp. z o. o.
Nowel – Instalacje Elektryczne Henryk Nowaczyk
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
P. P. H. U. Lismar sp. z o. o.
P. P. H. U. Liwma Art Emilia Rychwalska
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Roltech Sławomir Kaczor
Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne Jerzy Zobel
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 61992
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno