Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Środa, 20 czerwiec 2018
orzel

Trzeba tylko chcieć, umieć podejmować ryzyko i dążyć do celu

Utworzono: wtorek, 04 luty 2014 10:10
Powrót
Andrzej Mikołajczak - właściciel firmy Stolarstwo Mikołajczak z Niechanowa, zdobywca Złotego Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla PrzedsiębiorczościRozmowa z panem Andrzejem Mikołajczakiem - właścicielem firmy Stolarstwo Mikołajczak z Niechanowa, zdobywcą Złotego Orła Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości.


Stolarstwo Mikołajczak to firma rodzinna z długimi tradycjami w rzemiośle. Proszę powiedzieć co jest głównym profilem działalności firmy.

Zajmujemy się produkcją mebli, drzwi , schodów oraz wszelkich nietypowych zamówień. Realizujemy indywidualne projekty klienta. Chcemy, aby nasze produkty zyskały uznanie osób, które doceniają nietypowe pomysły oraz szalone idee kreatywnych twórców, lubią bawić się formą, kształtem, kolorem i nie boją się nietuzinkowych rozwiązań. Studnią pomysłów i niewyczerpanym źródłem inspiracji są nasi klienci. Wystarczy kilka słów, zdjęcie, a w mig bierzemy się do pracy. Żeby stworzyć mebel, w którym zakocha się jego przyszły właściciel, nie potrzebujemy gotowego, szczegółowego projektu - wystarczy wskazówka, smaczek, który określi pole działania, uchwyci sedno, klimat. Dlatego z każdym klientem spotykamy się w biurze i przy kawie rozmawiamy o naszych projektach - uważnie słuchamy, nigdy nie oceniamy, chętnie doradzamy i zawsze współpracujemy.

Firmę przed 40 laty stworzył Pana teść. Dziś prowadzony przez Pana i Pańską żonę zakład to nowoczesna firma, która potrafi zdobywać unijne dotacje na swój rozwój, inwestuje w nowoczesne technologie, zdobywa wiele nagród, wykształciła dziesiątki uczniów. Jaka jest recepta na sukces w dzisiejszych, niełatwych gospodarczo czasach?

Nie ma jednej, uniwersalnej recepty na sukces w biznesie. Czasem decydują o nim wysokie kwalifikacje, dobry pomysł, intuicja, czasem – po prostu sprzyjające okoliczności czy łut szczęścia. Historia przedstawia różne przykłady. Spełnić należy jeden warunek: trzeba tego chcieć i zdecydować się na podjęcie ryzyka, konsekwentnie realizując cel. Podejmując decyzję, należy ocenić swoje mocne i słabe strony jako przedsiębiorcy. Rzetelna ocena sytuacji to już połowa sukcesu. Dużymi atutami na pewno są dobry pomysł oraz znajomość rynku. Warto o tym pamiętać, bo według wielu specjalistów właśnie sfera usług będzie wciąż najprężniej rozwijającą się branżą w kraju. Rynek stwarza wiele możliwości. Nie należy zapominać o dobrze wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, dzięki której zaprojektowane meble nabierają realnych kształtów.

Na stronie internetowej Państwa firmy można przeczytać o bardzo wielu nagrodach i certyfikatach. Stolarstwo Mikołajczak jest również zdobywcą potrójnego tytułu Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości, co zaowocowało przyznaniem przez organizatorów konkursu w roku 2013 Złotego Orła. Czym są dla Pana te wszystkie wyróżnienia?

Wyróżnienia przyznane firmie Stolarstwo Mikołajczak są przede wszystkim odzwierciedleniem tego jak klienci, instytucje postrzegają i doceniają naszą firmę wśród lokalnej społeczności. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przyznanych wyróżnień. Każda nagroda, wyróżnienie, certyfikat daje nam prestiż, satysfakcję oraz podnosi wizerunek przedsiębiorstwa. Motywuje nas to do dalszego działania.

W VIII edycji Orłów, która odbędzie się w roku 2015 zasiądzie Pan w kapitule Orłów. Tym razem nie będzie Pan poddany ocenie, a będzie Pan oceniał innych. Czy udział w konkursie i weryfikacja własnych działań i osiągnięć jest czymś trudnym?

Udział w tak prestiżowym konkursie jak Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości był dla naszej firmy zaszczytem. Zostaliśmy poddani weryfikacji, która pozwoliła nam z perspektywy przyjrzeć się naszej firmie. Jest to zadanie często dość trudne, ponieważ to co dla nas jest codziennością, dla innych jest nowością, innowacyjnością. Ocena innych firm to zadanie bardzo odpowiedzialne. By nie popełnić błędu przy wydawaniu opinii, należałoby poznać specyfikę firmy, otoczenie, nowości, które zostały w firmie wprowadzone oraz relacje pomiędzy współpracownikami.

Firma Stolarstwo Mikołajczak ma bardzo duże doświadczenie w kształceniu uczniów. Jak Pan ocenia system szkolnictwa zawodowego w naszym kraju. Czy z poziomu praktyka widzi Pan obszary, które należałoby zmienić, poprawić, udoskonalić?

System szkolnictwa zawodowego w naszym kraju jest na poziomie niskim, większość młodzieży wybiera „lepsze” szkoły średnie (dopis. red.: ogólnokształcące szkoły ponadgimnazjalne). Szkoła zawodowa powinna być szkołą pozytywnego wyboru, innowacyjnej wiedzy, umiejętności i kompetencji. Wybór szkoły zawodowej powinien być wyborem świadomym, aby nie kojarzyła się ona ze szkołą „gorszego gatunku”, lecz jak niegdyś, była szkołą elitarną. Wielokierunkowa polityka promowania pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego powinna łączyć przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, środowisko szkolne oraz pracodawców zaangażowanych w obszar edukacji zawodowej. Taka postawa i konsekwentne działania całego środowiska mają szansę sprawić, że szkolnictwo zawodowe będzie jak najbardziej przyszłościowe. Aby tak się stało, niezbędne jest szeroko pojęte, aktywne wspieranie rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Dobry właściciel firmy myśli o swoim przedsiębiorstwie w kategoriach długofalowych. Jakie macie Państwo plany na przyszłość?

Optymistycznie patrzymy w przyszłość, planujemy inwestycje w nowoczesne narzędzia programistyczne, maszyny, aby rozpocząć realizację projektów w obszarach , które były do tej pory niedostępne.

Spełnienia tych wszystkich zamierzeń serdecznie Państwu życzymy.
Dziękujemy za rozmowę.

 Realizacja firmy Stolarstwo Mikołajczak  Realizacja firmy Stolarstwo Mikołajczak  Realizacja firmy Stolarstwo Mikołajczak, projekt wykonany przez Pracownię Projektową Sasiak-Sobusiak
 Realizacja firmy Stolarstwo Mikołajczak, projekt wykonany przez Pracownię Projektową Sasiak-Sobusiak
Laureaci IX edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017"
AD Consulting Biuro Rachunkowe Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kursy i Szkolenia Anna Drejza
Alfatex sp. z o. o.
Apteka Starfarma (S2Pharmacy sp. z o. o.)
Auto Centrum Partner Renault Krystyna Sanok
Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Chem-Glas sp. z o. o. sp. k.
Complet Chmielewscy sp. j.
Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Wajm sp. j.
Gabis s. c. S. Gąsior, G. Gąsior, I. Gąsior
Hurtownia Agma-Rol Maciej Ogórkiewicz
Inter-Lers sp. z o. o.
Kancelaria Pośrednictwa i Obrotu Nieruchomościami EL-X Edyta Eliks
Karczma Czerwone Korale (F. H. U. „Wróblewski” Radosław Wróblewski)
La Dolce Vita Ristorante & Sila Restaurant (Deliciis sp. z o. o.)
Manufaktura tortów i ciast (Handel i usługi Katarzyna Bruch)
Modro sp. z o. o.
Nowel – Instalacje Elektryczne Henryk Nowaczyk
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
P. P. H. U. Lismar sp. z o. o.
P. P. H. U. Liwma Art Emilia Rychwalska
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Roltech Sławomir Kaczor
Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne Jerzy Zobel
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 62219
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno