Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Środa, 26 czerwiec 2019
orzel

Historia

Powrót
Pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji konkursu dla lokalnych firm, przeprowadzonego pod nazwą „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego 2001”, było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gniezna. Ówczesna kapituła konkursu, którą tworzyli przedstawiciele organizatorów oraz lokalnych mediów, postanowiła wyróżnić w 6 kategoriach konkursowych (handel detaliczny, handel hurtowy, produkcja, usługi, rolnictwo i rzemiosło) 18 firm. Ponadto, jedną z nich – firmę Altom z Gniezna doceniła dodatkowo, przyznając jej nagrodę specjalną za działalność „na rzecz społeczności lokalnej i rozwoju powiatu gnieźnieńskiego”. Wręczenie nagród, które odbyło się w kwietniu 2002 roku w jednej z gnieźnieńskich restauracji, miało uroczysty charakter i zostało wzbogacone koncertem artystów z Fundacji im. Antoniny Kaweckiej z Poznania, którzy wykonali utwory operowe i operetkowe.

Rok później, w maju 2003 roku, odbyła się gala finałowa drugiej odsłony konkursu. Tym razem wyróżniono 16 podmiotów, a nagrodą specjalną została uhonorowana Spółdzielnia Dozór z Gniezna. Podobnie jak w I edycji konkursu, firmy były oceniane przez kapitułę składającą się z przedstawicieli organizatorów i mediów, w 6 kategoriach konkursowych.

Od III edycji, konkurs zaczął ulegać modyfikacjom: przedsięwzięcie zaczęto przeprowadzać co dwa lata, a współorganizatorem, obok Starostwa Powiatowego, został Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie. Ponadto zmieniono też jego nazwę: z „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” na „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” oraz kategorie konkursowe. Przekształceniom ulegał również skład kapituły – zmniejszono liczbę przedstawicieli organizatorów i zrezygnowano z reprezentantów gnieźnieńskich mediów. Do udziału w pracach kapituły zaproszono natomiast przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji okołobiznesowych i banków, a od 2013 roku, także przedsiębiorców – „Złotych Orłów Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości”. Na przestrzeni lat zmieniało się również miejsce i oprawa gali finałowej konkursu: od sali restauracyjnej i koncertu utworów operowych i operetkowych poprzez gnieźnieński teatr i przedstawienie teatralne po aulę I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i bal laureatów.

Podmioty nagradzane w poszczególnych edycjach zawsze wyróżniały się wysokim stopniem rozwoju. Laureatami zostawały firmy, które m. in.: inwestowały we własny rozwój, tworzyły nowe miejsca pracy, sumiennie regulowały wszelkie należności, nie naruszały obowiązujących norm i przepisów, stosowały zasady etyki i uczciwej konkurencji, a także spełniały szczegółowe kryteria regulaminu dla poszczególnych kategorii. Jednak nie wszyscy docenieni przedsiębiorcy funkcjonują do dziś. Kilka przedsiębiorstw zniknęło z mapy powiatu, inni zmienili zakres swojej działalności bądź siedzibę. Ponadto, ze względu na fakt, że dużą grupę laureatów stanowią firmy rodzinne, w niektórych podmiotach, jak np. w firmie Rubel z Kłecka, nastąpiła „zmiana warty” – zarządzanie przejęły kolejne pokolenia.

Pomimo zmieniających się, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym, uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz mimo szeregu wprowadzonych do konkursu modyfikacji, przedsięwzięciu, niezmiennie od ponad dekady, przyświecają te same cele: promocja firm zlokalizowanych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki.

„Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” / „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” – podstawowe informacje o konkursie

Laureaci IX edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2015-2017"
AD Consulting Biuro Rachunkowe Doradztwo Gospodarcze i Finansowe Kursy i Szkolenia Anna Drejza
Alfatex sp. z o. o.
Apteka Starfarma (S2Pharmacy sp. z o. o.)
Auto Centrum Partner Renault Krystyna Sanok
Centrum Finansowo-Doradcze FINexpert sp. z o. o.
Chem-Glas sp. z o. o. sp. k.
Complet Chmielewscy sp. j.
Firma Handlowo-Usługowo-Produkcyjna Wajm sp. j.
Gabis s. c. S. Gąsior, G. Gąsior, I. Gąsior
Hurtownia Agma-Rol Maciej Ogórkiewicz
Inter-Lers sp. z o. o.
Kancelaria Pośrednictwa i Obrotu Nieruchomościami EL-X Edyta Eliks
Karczma Czerwone Korale (F. H. U. „Wróblewski” Radosław Wróblewski)
La Dolce Vita Ristorante & Sila Restaurant (Deliciis sp. z o. o.)
Manufaktura tortów i ciast (Handel i usługi Katarzyna Bruch)
Modro sp. z o. o.
Nowel – Instalacje Elektryczne Henryk Nowaczyk
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
P. P. H. U. Lismar sp. z o. o.
P. P. H. U. Liwma Art Emilia Rychwalska
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Roltech Sławomir Kaczor
Zakład Elektro Instalatorstwo Elektryczne Jerzy Zobel
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 100477
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno / RODO