Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Niedziela, 18 sierpień 2019
orzel

Historia

Powrót
Pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji konkursu dla lokalnych firm, przeprowadzonego pod nazwą „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego 2001”, było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gniezna. Ówczesna kapituła konkursu, którą tworzyli przedstawiciele organizatorów oraz lokalnych mediów, postanowiła wyróżnić w 6 kategoriach konkursowych (handel detaliczny, handel hurtowy, produkcja, usługi, rolnictwo i rzemiosło) 18 firm. Ponadto, jedną z nich – firmę Altom z Gniezna doceniła dodatkowo, przyznając jej nagrodę specjalną za działalność „na rzecz społeczności lokalnej i rozwoju powiatu gnieźnieńskiego”. Wręczenie nagród, które odbyło się w kwietniu 2002 roku w jednej z gnieźnieńskich restauracji, miało uroczysty charakter i zostało wzbogacone koncertem artystów z Fundacji im. Antoniny Kaweckiej z Poznania, którzy wykonali utwory operowe i operetkowe.

Rok później, w maju 2003 roku, odbyła się gala finałowa drugiej odsłony konkursu. Tym razem wyróżniono 16 podmiotów, a nagrodą specjalną została uhonorowana Spółdzielnia Dozór z Gniezna. Podobnie jak w I edycji konkursu, firmy były oceniane przez kapitułę składającą się z przedstawicieli organizatorów i mediów, w 6 kategoriach konkursowych.

Od III edycji, konkurs zaczął ulegać modyfikacjom: przedsięwzięcie zaczęto przeprowadzać co dwa lata, a współorganizatorem, obok Starostwa Powiatowego, został Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie. Ponadto zmieniono też jego nazwę: z „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” na „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” oraz kategorie konkursowe. Przekształceniom ulegał również skład kapituły – zmniejszono liczbę przedstawicieli organizatorów i zrezygnowano z reprezentantów gnieźnieńskich mediów. Do udziału w pracach kapituły zaproszono natomiast przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji okołobiznesowych i banków, a od 2013 roku, także przedsiębiorców – „Złotych Orłów Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości”. Na przestrzeni lat zmieniało się również miejsce i oprawa gali finałowej konkursu: od sali restauracyjnej i koncertu utworów operowych i operetkowych poprzez gnieźnieński teatr i przedstawienie teatralne po aulę I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i bal laureatów.

Podmioty nagradzane w poszczególnych edycjach zawsze wyróżniały się wysokim stopniem rozwoju. Laureatami zostawały firmy, które m. in.: inwestowały we własny rozwój, tworzyły nowe miejsca pracy, sumiennie regulowały wszelkie należności, nie naruszały obowiązujących norm i przepisów, stosowały zasady etyki i uczciwej konkurencji, a także spełniały szczegółowe kryteria regulaminu dla poszczególnych kategorii. Jednak nie wszyscy docenieni przedsiębiorcy funkcjonują do dziś. Kilka przedsiębiorstw zniknęło z mapy powiatu, inni zmienili zakres swojej działalności bądź siedzibę. Ponadto, ze względu na fakt, że dużą grupę laureatów stanowią firmy rodzinne, w niektórych podmiotach, jak np. w firmie Rubel z Kłecka, nastąpiła „zmiana warty” – zarządzanie przejęły kolejne pokolenia.

Pomimo zmieniających się, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym, uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz mimo szeregu wprowadzonych do konkursu modyfikacji, przedsięwzięciu, niezmiennie od ponad dekady, przyświecają te same cele: promocja firm zlokalizowanych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki.

„Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” / „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” – podstawowe informacje o konkursie

Laureaci X edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2017-2019"
Zakład Elektryczny, Elektroinstalacje Tomasz Basiński, Piotr Szyszko – Elektroin
Teccon sp. z o. o. sp. k.
Tanken Ł. A. Wejerowscy sp. j.
StyLOVE włosy Katarzyna Bełdzikowska
Stomatologia Estetyczna Cezary Fryca
Spółdzielnia Dozór w Gnieźnie
Smuszkiewicz s. c. Hanna Smuszkiewicz Sławomir Smuszkiewicz
Sklepy Spożywcze Krzysztof Kula sp. j. (Jagoda Sam)
Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Adrian Dopierała
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Forplast Agnieszka Śmigowska, Marek Walaszczyk s. c.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Buno” s. c. Paweł Burzyński, Piotr Nowak
Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej PIS sp. z o. o.
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne „Arwibud” Artur Czyż
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Patom” (Gościniec nad dwoma stawami, Pizzeria na Kawiarach)
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Modro sp. z o. o.
Liderpool Konrad Plucner
Handel i usługi Katarzyna Bruch (Manufaktura tortów i ciast)
Good Investment Anna Kozłowska (Dobry Browar)
FGP Polska sp. z o. o.
Cfactory sp. z o. o. (Językowa Szkoła Podstawowa Prymus)
Bovelli Bedding sp. z o. o.
Arcum Gabinet Fizjoterapii mgr Norbert Synoracki
Alfatex sp. z o. o.
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 103858
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno / RODO