Strona Główna       Mapa serwisu
Dziś: Sobota, 10 czerwiec 2023
orzel

Historia

Powrót
Pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji konkursu dla lokalnych firm, przeprowadzonego pod nazwą „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego 2001”, było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gniezna. Ówczesna kapituła konkursu, którą tworzyli przedstawiciele organizatorów oraz lokalnych mediów, postanowiła wyróżnić w 6 kategoriach konkursowych (handel detaliczny, handel hurtowy, produkcja, usługi, rolnictwo i rzemiosło) 18 firm. Ponadto, jedną z nich – firmę Altom z Gniezna doceniła dodatkowo, przyznając jej nagrodę specjalną za działalność „na rzecz społeczności lokalnej i rozwoju powiatu gnieźnieńskiego”. Wręczenie nagród, które odbyło się w kwietniu 2002 roku w jednej z gnieźnieńskich restauracji, miało uroczysty charakter i zostało wzbogacone koncertem artystów z Fundacji im. Antoniny Kaweckiej z Poznania, którzy wykonali utwory operowe i operetkowe.

Rok później, w maju 2003 roku, odbyła się gala finałowa drugiej odsłony konkursu. Tym razem wyróżniono 16 podmiotów, a nagrodą specjalną została uhonorowana Spółdzielnia Dozór z Gniezna. Podobnie jak w I edycji konkursu, firmy były oceniane przez kapitułę składającą się z przedstawicieli organizatorów i mediów, w 6 kategoriach konkursowych.

Od III edycji, konkurs zaczął ulegać modyfikacjom: przedsięwzięcie zaczęto przeprowadzać co dwa lata, a współorganizatorem, obok Starostwa Powiatowego, został Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie. Ponadto zmieniono też jego nazwę: z „Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” na „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” oraz kategorie konkursowe. Przekształceniom ulegał również skład kapituły – zmniejszono liczbę przedstawicieli organizatorów i zrezygnowano z reprezentantów gnieźnieńskich mediów. Do udziału w pracach kapituły zaproszono natomiast przedstawicieli lokalnych instytucji, organizacji okołobiznesowych i banków, a od 2013 roku, także przedsiębiorców – „Złotych Orłów Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości”. Na przestrzeni lat zmieniało się również miejsce i oprawa gali finałowej konkursu: od sali restauracyjnej i koncertu utworów operowych i operetkowych poprzez gnieźnieński teatr i przedstawienie teatralne po aulę I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie i bal laureatów.

Podmioty nagradzane w poszczególnych edycjach zawsze wyróżniały się wysokim stopniem rozwoju. Laureatami zostawały firmy, które m. in.: inwestowały we własny rozwój, tworzyły nowe miejsca pracy, sumiennie regulowały wszelkie należności, nie naruszały obowiązujących norm i przepisów, stosowały zasady etyki i uczciwej konkurencji, a także spełniały szczegółowe kryteria regulaminu dla poszczególnych kategorii. Jednak nie wszyscy docenieni przedsiębiorcy funkcjonują do dziś. Kilka przedsiębiorstw zniknęło z mapy powiatu, inni zmienili zakres swojej działalności bądź siedzibę. Ponadto, ze względu na fakt, że dużą grupę laureatów stanowią firmy rodzinne, w niektórych podmiotach, jak np. w firmie Rubel z Kłecka, nastąpiła „zmiana warty” – zarządzanie przejęły kolejne pokolenia.

Pomimo zmieniających się, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i krajowym, uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i społecznych oraz mimo szeregu wprowadzonych do konkursu modyfikacji, przedsięwzięciu, niezmiennie od ponad dekady, przyświecają te same cele: promocja firm zlokalizowanych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki.

„Orzeł Przedsiębiorczości Powiatu Gnieźnieńskiego” / „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” – podstawowe informacje o konkursie

Laureaci X edycji konkursu "Orzeł Powiatu
Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2017-2019"
Alfatex sp. z o. o.
Arcum Gabinet Fizjoterapii mgr Norbert Synoracki
Bovelli Bedding sp. z o. o.
Cfactory sp. z o. o. (Językowa Szkoła Podstawowa Prymus)
FGP Polska sp. z o. o.
Good Investment Anna Kozłowska (Dobry Browar)
Handel i usługi Katarzyna Bruch (Manufaktura tortów i ciast)
Liderpool Konrad Plucner
Modro sp. z o. o.
Projektowanie Nadzory Wykonawstwo w Branży Elektrycznej Maciej Galantowicz
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Patom” (Gościniec nad dwoma stawami, Pizzeria na Kawiarach)
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne „Arwibud” Artur Czyż
Przedsiębiorstwo Inżynierii Sanitarnej PIS sp. z o. o.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „Buno” s. c. Paweł Burzyński, Piotr Nowak
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Forplast Agnieszka Śmigowska, Marek Walaszczyk s. c.
P. P. H. U. Klimat Danuta Orlikowska
Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych Adrian Dopierała
Sklepy Spożywcze Krzysztof Kula sp. j. (Jagoda Sam)
Smuszkiewicz s. c. Hanna Smuszkiewicz Sławomir Smuszkiewicz
Spółdzielnia Dozór w Gnieźnie
Stomatologia Estetyczna Cezary Fryca
StyLOVE włosy Katarzyna Bełdzikowska
Tanken Ł. A. Wejerowscy sp. j.
Teccon sp. z o. o. sp. k.
Zakład Elektryczny, Elektroinstalacje Tomasz Basiński, Piotr Szyszko – Elektroin
LAUREACI

Alfabetyczna lista wszystkich laureatów konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
ZŁOTE ORŁY

Tytuł „Złoty Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości” to zaszczytne wyróżnienie, które po raz pierwszy zostało przyznane w 2011 roku. „Złote Orły” to ambasadorzy konkursu i powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
    www.gospodarka.powiat-gniezno.pl Zamów Newsletter
Licznik odwiedzin: 130810
Copyright by Starostwo Powiatowe w Gnieźnie 2013 ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno / RODO