Konkurs jest przeprowadzany w 8 kategoriach:
- debiut gospodarczy,
- lider ekologii,
- mikroprzedsiębiorstwo,
- małe przedsiębiorstwo,
- średnie przedsiębiorstwo,
- eksporter,
- inwestor,
- innowator.
Firmy chcące wziąć udział w przedsięwzięciu winny spełniać określone warunki wskazane w regulaminie. W przypadku tzw. kryteriów wspólnych dla wszystkich kategorii, firma musi:
- posiadać siedzibę na terenie powiatu gnieźnieńskiego,
- posiadać dobrą sytuację finansową,
- terminowo regulować wszelkie należności, zarówno wobec partnerów gospodarczych, jak i podatkowe,
- inwestować w rozwój firmy,
- tworzyć nowe miejsca pracy,
- stosować zasady etyki i uczciwej konkurencji oraz nie naruszać norm i przepisów kodeksu pracy.
Ponadto, uczestnik konkursu powinien spełniać dodatkowe kryteria, przypisane do kategorii. Firmy ubiegające się o wyróżnienie w kategorii debiut gospodarczy winny funkcjonować na rynku nie dłużej niż dwa lata. Z kolei kandydaci dążący do zdobycia nagrody w kategoriach: mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwo muszą spełniać kryteria określone przepisami ogólnymi, a więc:
- mikroprzedsiębiorstwo winno zatrudniać 1-9 pracowników, a obrót roczny w firmie nie może przekroczyć 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie może przekroczyć 2 milionów euro,
- małe przedsiębiorstwo winno zatrudniać 10–49 pracowników, a obrót roczny w firmie nie może przekroczyć 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie może przekroczyć 10 milionów euro
- średnie przedsiębiorstwo winno zatrudniać 50–249 pracowników, a obrót roczny w firmie nie może przekroczyć 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie może przekroczyć 43 milionów euro.
Przedsiębiorcy starający się o laury w kategorii lider ekologii winni: spełniać normy ochrony środowiska przewidziane dla danego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, w nowatorski sposób rozwiązywać problemy związane z recyklingiem odpadów, systematycznie zmniejszać szkodliwe oddziaływanie na środowisko oraz monitorować jego stan, wdrażać czyste technologie, a także redukować ilość wytwarzanych odpadów. Natomiast firma dążąca do wyróżnienia w kategorii eksporter powinna eksportować co najmniej 50% produkowanych przez siebie towarów (o wysokim stopniu przetworzenia) lub usług, a poprzez to tworzyć pozytywny wizerunek polskiej gospodarki poza granicami kraju.
Warunkami koniecznymi przy ubieganiu się o nagrodę w kategorii inwestor są:
- pełnienie przez uczestnika konkursu znaczącej roli w rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego,
- dokonanie w okresie ostatnich dwóch lat inwestycji kapitałowej lub produkcyjnej, zakupu pakietu kontrolnego udziałów lub akcji lub innego przedsięwzięcia inwestycyjnego o charakterze infrastrukturalnym mającego na celu rozwój dotychczas funkcjonującej firmy
- zwiększenie zakresu świadczonych usług lub produkowanych przez siebie wyrobów lub/i zwiększenie poziomu zatrudnienia w firmie w związku z dokonaną inwestycją.
Z kolei przedsiębiorstwa starające się o wyróżnienie w kategorii innowator winny wykazać się wprowadzeniem w okresie ostatnich 3 lat do praktyki przynajmniej jednej innowacji technologicznej, organizacyjnej lub marketingowej, prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych czy osiągnięciami w dziedzinie innowacyjności: patentami, certyfikatami jakości, wyróżnieniami w podobnych konkursach, itp., a także korzystaniem z dotacji krajowych, unijnych lub innych międzynarodowych programów pomocowych, których efektem było zastąpienie dotychczasowych rozwiązań innymi, ulepszonymi.